Suppose you are told that average heigh of a person at your school is 57 inches
ID: 1232370 • Letter: S
Question
Suppose you are told that average heigh of a person at your school is 57 inches from a sample with a population standard deviation of 3 inches. If you take a sample of 49 students use this info to calculate the following.A. Determine the standard error of the mean.
B. Determine a 95% confidence interval estimate for the mean heigh of a people at your school.
If you are given that the proportion of students at your school who like to attend college is 60% from a sample of 49.
C. Find the standard deviation of the proportion
D. Use your value in part C to find a 90% CI for students who actually like to attend college.
Explanation / Answer
a) standard error of the mean. = 3/root(49) = 3/7
b) CI= ( + z0.025 * /n , - z0.025 * /n )
Z= 1.96
CI = ( 57.84 , 56.18)
C. P = 0.6
SD= P*(1-P)/root(N) = 0.6*0.4/7 = 0.034
CI = ( p + z0.025 * , p - z0.025 * ) = ( 0.6666 , 0.53334)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.