Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Robertson Inc. wishes to set aside lump sum money to withdraw from and invest in

ID: 1234837 • Letter: R

Question

Robertson Inc. wishes to set aside lump sum money to withdraw from and invest in automating parts of its business over the next 5 years. This money is expected to earn compound interest at the rate of 10% per year. The following are the expected dates of withdrawals:
Year 1: $40,000
Year 2: No withdrawal
Year 3: $25,000
Year 4: $50,000
Year 5: $10,000.
How much money should Robertson Inc. deposit today to be able to withdraw the increments listed above? Also, make a table to show, on a year by year basis, if your calculated amount is correct. The table should show the interest earned, the withdrawals made and the balance left in the account.

Explanation / Answer

Y = 5 years
i = 10% per year
Year 1 = 40,000
Year 2 = 0
Year 3 = 25,000
Year 4 = 50,000
Year 5 = 10,000
P = ?

NPV = - P + 40,000 (P/F,i=10%,N=1) + 25,000 (P/F,i=10%,N=3) + 50,000 (P/F,i=10%,N=4) + 10,000 (P/F,i=10%,N=5)

0 = - P + 40,000 (1+10%)-1 + 25,000 (1+10%)-3 + 50,000 (1+10%)-4 + 10,000 (1+10%)-5
P = 36,363.64 + 18,782.87 + 34,150.67 + 6,209.21
P = 95,506.39

Year Balance Interest Earned Withdraw Balance Left 0                   -                         -                       -   95,506.39 1    95,506.39          9,550.64 (40,000.00) 65,057.03 2    65,057.03          6,505.70                     -   71,562.73 3    71,562.73          7,156.27 (25,000.00) 53,719.01 4    53,719.01          5,371.90 (50,000.00)      9,090.91 5      9,090.91             909.09 (10,000.00) (0.00)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote