Robertson Company receives a $79,400, 5-year note bearing interest of 5% (paid a
ID: 2380136 • Letter: R
Question
Robertson Company receives a $79,400, 5-year note bearing interest of 5% (paid annually) from a customer at a time when the discount rate is 10%.Click here to view the factor table.
(For calculation purposes, use 5 decimal places as displayed in the factor table provided.)
What is the present value of the note received by Robertson? (Round answer to 2 decimal places, e.g. 25.25.)
Present value of note received
$
Robertson Company receives a $79,400, 5-year note bearing interest of 5% (paid annually) from a customer at a time when the discount rate is 10%.
Click here to view the factor table.
(For calculation purposes, use 5 decimal places as displayed in the factor table provided.)
What is the present value of the note received by Robertson? (Round answer to 2 decimal places, e.g. 25.25.)
Present value of note received
$ $ Present value of note received
$
Explanation / Answer
If you want to use the financial calculator, Here it is
FV = 79400
I = 10%
PMT = 5%*79400
N = 5
The present value is $64,350.58
To calculate manualy,
Annual payment = 5%*794003970
PV = 3970 /(1+10%)^1 + 3970/(1+10%)^2 + 3970 /(1+10%)^3 + 3970/(1+10%)^4 + 3970 /(1+10%)^5 + 79400/(1+10%)^5
= $64,350.58
Please ask me for any more details
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.