5. ChooChoo Paper Company makes various types of paper products. One of their pr
ID: 1240406 • Letter: 5
Question
5. ChooChoo Paper Company makes various types of paper products. One of their products is a 30 mils thick paper. In order to ensure that the thickness of the paper meets the 30 mils specification, random cuts of paper are selected and the thickness of each cut is measured. A sample of 256 cuts had a mean thickness of 30.3 mils with a standard deviation of 4 mils.At the 95% confidence level using the critical value approach, test to see if the mean thickness is significantly more than 30 mils.a. State the null and alternative hypothesis.
Explanation / Answer
H0: p = 0.70 vs H1: p ? 0.70 2. Because of the large sample size we can assume normality and use the Z statistic for the hypothesis test 3. the p-value is the probability of observing a sample in bigger disagreement with the null hypothesis H0, than we saw in this case. Find the test statistic Z = (p - p0) / Sqrt[p0 * (1-p0) / n] Z = 0.68 - 0.75 / Sqrt[ 0.7*0.3/100] Z = -1.5275252 the p-value = P[ Z < -1.53] + P[ Z > 1.53] = 0.063 + 0.063 = 0.126Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.