An business development executive travels extensively for business. Her company
ID: 1255854 • Letter: A
Question
An business development executive travels extensively for business. Her company offers two options to offset her driving expenses. Option 1 provides a car allowance of 490 dollars per month and a mileage reimbursement of $0.34/mile for fuel, insurance, and maintenance costs. Option 2 provides a mileage reimbursement of $0.73/mile to cover all expenses associated with owning a car.How many miles would she have to drive each YEAR for the two options to be of equal value. Express your answer in miles to the nearest whole mile.
Explanation / Answer
Make Option 1 and Option 2 at par to calculate the miles an business development executive would have to drive each year for these two options to be of equal value.
Therefore, equations are framed as follows:-
490 * 12 + 0.34 * A = 0.73 A [ Let A denotes miles that would have to drive each year.]
5880 + 0.34 A = 0.73 A
A = 5880 / 0.39
A = 15076.92 i.e., 15077 miles (approx)
Conclusion:- An business development executive would have to drive each year 15077 miles for the two options to be of equal value.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.