Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An automotive tire manufacturer wishes to estimate the difference in mean wear o

ID: 3173233 • Letter: A

Question

An automotive tire manufacturer wishes to estimate the difference in mean wear of tires manufactured with an experimental material and ordinary production tire, with 90% confidence and to within 0.5 mm. To eliminate extraneous factors arising from different driving conditions the tires will be tested in pairs on the same vehicles. It is known from prior studies that the standard deviations of the differences of wear of tires constructed with the two kinds of materials is 1.75 mm. Estimate the minimum number of pairs in the sample necessary to meet these criteria.

Explanation / Answer

Compute Sample Size
n = (Z a/2 * S.D / ME ) ^2
Z/2 at 0.1% LOS is = 1.64 ( From Standard Normal Table )
Standard Deviation ( S.D) = 1.75
ME =0.5
n = ( 1.64*1.75/0.5) ^2
= (2.87/0.5 ) ^2
= 32.95 ~ 33      

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote