a) if the mass of the second charge is 1.90 grams what is its speed when it move
ID: 1259426 • Letter: A
Question
a) if the mass of the second charge is 1.90 grams what is its speed when it moves infinitely far from the origin?
b) at what distance from the origin does the 2.41mc attain half the speed it will have at infinity?
Explanation / Answer
Here ,
d = sqrt(1.15^2 + 0.49^2)
d = 1.25 m
Now , Using conservation of energy ,
Kq1*q2/d = 0.5 * mv^2
9*10^9*(2.41 *10^-6)^2/1.25 = 0.5 * 0.0019 * v^2
solving for v
v = 6.63 m/s
the speed of charge very far away is 6.63 m/s
B)
Here , for v = v0/2
KE = KE/4
and Hence , PE = PE*3/4
as PE = Kq1*q2/d
Dnew = d*4/3
Dnew = 1.25 * 4/3
Dnew = 1.67 m
the distance of charge from the origin is 1.67 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.