A 21\" long steel guitar string is adjusted to a tension of 635 N to tune to 420
ID: 1259717 • Letter: A
Question
A 21" long steel guitar string is adjusted to a tension of 635 N to tune to 420 Hz.
a) What is the linear density of the string?
b) If the string is not in tune at 420 Hz, and one hears a beat frequency 5 Hz using a tuning fork, what are the possible frequencies the string is currently tuned to?
c) To play the the harmonic f2 of 420 Hz, at what distance from the bridge must the string be fingered?
d) What is the frequency of the sound wave when the tuned string is played at full length?
e) What is the wavelength of the sound wave striking the ear at 635 deg C from the tuned frequency at 420 Hz?
Explanation / Answer
21" = 53.34 cm = 0.5334 m = Half wavelength
Thus Wavelength = 1.0668 m
Frequency = 420 Hz.
Speed = Frequency X Wavelength = 448.056 m/s
v = sqrt(tension/linear density)
Thus Linear Density = 3.163 grams per meter ---------------Answer(a)
Possible frequencies = 415 Hz or 425 Hz -------------Answer(b)
--------- Couldn't answer all due to formatting issues-------------
Try uploading snapshot of question from next time.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.