A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Ass
ID: 1260001 • Letter: A
Question
A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Assume that the baton is a uniform rod of mass 0.120kg and length 80.0cm .
A) Initially, the baton is spinning about a line through its center at angular velocity 3.00rad/s . (Figure 1) What is its angular momentum? Answer: 0.0192 kg*m^2/s
B) With a skillful move, the majorette changes the rotation of her baton so that now it is spinning about an axis passing through its end at the same angular velocity 3.00rad/s as before.(Figure 2) What is the new angular momentum of the rod? (Answer in kg*m^2/s)
Just need help with B!
Explanation / Answer
part B :
apply the law of conservation of angular momentum
L1 = L2
I1 W1 = I2 W2
here Moment of Inertia of thin rod at one end is ML^2/3
I = 0.120 * 0.8*0.8/3
I = 0.0256 Kgm^2
so Angular L2 = I2 W2
L2 = 0.0256 * 3
L2 = 0.0768 Kgm^2/s------------<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.