a blue car with a mass of mc=2080 kg and a yellow truck with a mass of mt=8450 k
ID: 1260093 • Letter: A
Question
a blue car with a mass of mc=2080 kg and a yellow truck with a mass of mt=8450 kg enter an intersection the truck comes from the south at vt=8 m/ and the car comes from the west when the two collide they stick together and slides at an angle of 43 degrees north of east .1). what is the speed of pair after the collision? 2).what is the eastward component of the momentum of the pair after the collision? 3). at what speed was the car traveling before the collision? 4). what is the kinectic energy of the pair before the collision? 5). what is the kinectic energy of the pair after collision?
Explanation / Answer
Part A)
In the x direction
2080v = (10530)(vx)
In the y direction
8450(8) = 10530vy
vy = 6.42 m/s
Then for vx...
tan(43) = vy/vx
tan 43 = 6.42/vx
vx = 6.88 m/s
The net velocity is from the Pythagorean Theorem
v2 = (6.42)2 + (6.88)2
v = 9.41 m/s
Part B)
p = mv
p = (10530)(9.41)(cos 43)
p = 72493 kg m/s
Part C)
2080v = (10530)(6.88)
v = 34.8 m/s
Part D)
KE = .5mv2 + .5mv2
KE = (.5)(2080)(34.8)2 + (.5)(8450)(8)2
KE = 1.53 X 106 J
Part E)
KE = .5(10530)(9.41)2
KE = 4.66 X 105 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.