a battery has a 12 V emf and internal resistance 0.4 ohms; the current is 2.5 A.
ID: 2090242 • Letter: A
Question
a battery has a 12 V emf and internal resistance 0.4 ohms; the current is 2.5 A. a) Calculate the terminal voltage; b) the rate of conversion of chemical energy to electrical energy; c) the rate of supply of electrical energy to the external circuit; d) calculate the rate of generation of heat within the battery directly from the given information, and check if this agrees with parts (b) and (c). e) find the resistance of the external circuit. The professor asks to go by the Fig. 26-1 on page 678 from Physics for Scientists and Engineers (Giancolini) fourth edition.Explanation / Answer
a) terminal voltage = 12 - 0.4 x 2.5 = 11V
b) rate = 12 x 2.5 = 30 J/s
c)rate = 11 x 2.5 = 27.5 J/s
d) heat generation = 2.5 J/s
e) external resistance = 4.4 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.