a battery can provide a current of 4.2 A at 2.0V for 9.0 HR how much energy in k
ID: 513253 • Letter: A
Question
a battery can provide a current of 4.2 A at 2.0V for 9.0 HR how much energy in kj is produced Question 14 of 17 (2 points) x Incomect A battery can provide a current of 4.2 A at 2.0 V for 9.0 hr. How much energy (in kJ) is produced? Number Energy 40.4 kJ Energy is related to current and voltage by the following equivalencies: 1 (coulomb)(volt) 1 Joule 1 (ampere-second) (volt) How can you use the information provided to solve for the energy the battery can produce? Try Again Q view solu Progress: 6 9 10 15 16 17 Exit Activity Activity Grade: 36 points possibleExplanation / Answer
Recall that
P = I*V
where P = power
I = current, V = voltage
so
P = I*V = (4.2)(2) = 8.4 W
now
t = 9 h = 9*3600 = 32400 seconds
Total Energy used
E = P*t = 8.4*32400
E = 272160 J
E = 272.160 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.