A group of students conduct the ballistic pendulum experiment, the same one we d
ID: 1260185 • Letter: A
Question
A group of students conduct the ballistic pendulum experiment, the same one we did. The mass of their projectile was 70 grams, the mass of the block/pendulum was 250 grams. The true/effective length of the pendulum was 35 cm. The experiment was done on Earth were the local acceleration due to gravity is 9.8 m/s^2. The pendulum swung up an angle of 38 degrees.
What was the speed of the projectile out of the cannon before it collides with the pendulum? Answer in units of meters per second, and to the fourth decimal place.
Explanation / Answer
Ei = Ef
1/2 m v^2 = m g h = m g L( 1- cos theta)
0.5*v^2 = 9.81*.35*(1-cos(38 degrees))
v=1.207 m/s
now conservation of momentum
70*v = 250*1.207
v=4.3089 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.