Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire e
ID: 1260344 • Letter: F
Question
Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire experiences in Figure 21.57(b), using vector addition. I1 = 16.0 A, I2 = 8.00 A, and x = 41.0 cm.
*Angles are measured counterclockwise from the +x-axis.
Wire Magnitude Direction* A N/m ? B N/m ? C N/m ? D N/m ? Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire experiences in Figure 21.57(b), using vector addition. I1 = 16.0 A, I2 = 8.00 A, and x = 41.0 cm. Figure 21.57(b) *Angles are measured counterclockwise from the +x-axis.Explanation / Answer
force per unit length that each wire experiences is
F / l = mu_o I1 I2 / 2 pi d
= ( 4 pi *10^ -7 A/m^2 ) ( 16 A)(8 A) / 2 pi (0.41 m)
=6.162*10^ -4 N /m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.