Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire e
ID: 1322276 • Letter: F
Question
Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire experiences in Figure 21.57(b), using vector addition. I1 = 22.0 A, I2 = 11.00 A, and x = 27.0 cm.
*Angles are measured counterclockwise from the +x-axis.
Wire Magnitude Direction* A N/m ? B N/m ? C N/m ? D N/m ? Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire experiences in Figure 21.57(b), using vector addition. I1 = 22.0 A, I2 = 11.00 A, and x = 27.0 cm. Figure 21.57(b) *Angles are measured counterclockwise from the +x-axis.Explanation / Answer
force per unit between parallel wires is given by F/L = uoi1i2/2pid
so here
F11 = 4*3.14e-7 * 22* 22/(2*3.14* 0.27)
F11 = 3.58 e-4 N/m along X axis
F12 = 4*3.14e-7 * 22* 22/(2*3.14* 0.27)
F12 = 3.58 e-4 N/m along y axis
as these two acts at right angles
Resulatant F' ^2 = 3.58^2 +3.58 ^2
F' = 5.06 e-4 N
F12 (diagonnaly) = uoi1i2/(2pid)
here d = sqrt(x^2+x^2)
d = sqrt(0.27^2 +0.27^2)
d = 0.381m
so
F12 Diag = 4*3.14e-7 * 22* 22/(2*3.14* 0.381)
F12 Diag = 2.54 e-4 N
so
angle between these two is tan theta = 2.54/5.06 = 0.501
theta = 26.65 deg
so
Fnet^2 = F1^2 +F2^2+ 2F1F2 cos theta
Fnet^2 = 5.06^2 + 2.54^2 + (2* 5.06 * 2.54 * cos 26.65)
Fnet^2 = 7.41*10^-4 N at 26.65 N on left top Cornor:
Similarly try other parts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.