Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire e
ID: 1373130 • Letter: F
Question
Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire experiences in Figure 21.57(b), using vector addition. I1 = 22.0 A, I2 = 11.00 A, andx = 27.0 cm.
Wire Magnitude Direction* A N/m 45 Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire experiences in Figure 21.57(b), using vector addition. I1 = 22.0 A, I2 = 11.00 A, and x = 27.0 cm. Figure 21.57(b) Wire Magnitude Direction* A N/m 45 A degree B N/m 135 A degree C N/m -90 A degree D N/m -90 A degree *Angles are measured counterclockwise from the +x-axis.Explanation / Answer
The same question was resolved before with different figures. Please input your figure to get your answer. Let me know if you face any issue. Please rate if I succeeded in helping you.
old question
Find the magnitude and direction of the force (per unit length) that each wire experiences in Figure 21.57(b), using vector addition. I1 = 18.0 A, I2 = 5.00 A, and x = 23.0 cm.
answer
F on 1 = u*i1*i2/2*pi*x (i) - u*i1*i2 / 2*pi*x (j) + u*i1*i2/ 2*pi* x.root 2 cos 45 (i) + u*i1*i2/ 2*pi* x.root 2 sin 45 (j)
Similarly F on 2 , and others wires could be found, the method remains the same and the values can be easily substituted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.