Find the magnitude and direction of the magnetic field at the point equidistant
ID: 2135141 • Letter: F
Question
Find the magnitude and direction of the magnetic field at the point equidistant from the wires in Figure 21.57(a), where x = 20.0cm and I1 = 5.00 A. Use the rules of vector addition to sum the contributions from each wire. MagnitudeExplanation / Answer
the point equidistant from all the 3 wires will be at the centre of the equilateral triangle formed by the three wire. distance of the middle point can be given by, d = (x/2)/cos30 => 0.58 *x = 0.58*20 = 11.6 cm magnetic field due to a current carrying infinite wire = (u0*I)/(2*pi*d) = (2*10^-7*I)/d magnetic field due to wire carrying I=5A is = (2*10^-7*5)/0.116 = 8.62*10^-6 T (counterclockwise from the x-axis) => B1 = +8.62*10^-6 T magnetic field due to wire carrying I=20A is = (2*10^-7*20)/0.116 = -3.45*10^-5 T => B2 = -3.45*10^-5 T similarly B3 = (2*10^-7*10)/0.116 = -1.72*10^-5 T so, net B = B1 + B2 +B3 = (8.62 -34.5 - 17.2)*10^-6 = -4.31*10^-5 T counterclockwise from x-axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.