Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The conducting rod of length 6.04cm , shown in the figure (Figure 1) makes conta

ID: 1260504 • Letter: T

Question

The conducting rod of length 6.04cm , shown in the figure (Figure 1) makes contact with metal rails ca and db. The apparatus is in a uniform magnetic field 0.485T, perpendicular to the plane of the figure. The rod is moving with a velocity 11.2m/s .

A) Find the magnitude of the emf induced in the rod when it is moving toward the right.

B) If the resitance of the circuit abdc is 16.4 ohms, (assumed to be constant), find the current induced in the rod.

C) What is the magnetic force experienced by the rod?

D) What is the power being prodcued as heat in the bar?

The conducting rod of length 6.04cm , shown in the figure (Figure 1) makes contact with metal rails ca and db. The apparatus is in a uniform magnetic field 0.485T, perpendicular to the plane of the figure. The rod is moving with a velocity 11.2m/s . A) Find the magnitude of the emf induced in the rod when it is moving toward the right. B) If the resitance of the circuit abdc is 16.4 ohms, (assumed to be constant), find the current induced in the rod. C) What is the magnetic force experienced by the rod? D) What is the power being prodcued as heat in the bar?

Explanation / Answer

A)

in the first part of the question you might have used the formula "E=Bvl"
where B is magnetic field,v is velocity and l is length of wire..
but the actual formula is E=Bvlsin? where ? is the angle with the plane of the loop.

E=6.04*10-2*11.2*0.485

=0.328volts

B)

I=E/R

=0.328/16.4

=0.02A

C)

FORCE EXPERIENCED BY CURRENT CARRYING WIRE

F=ilBsin(theta)

=0.02*6.04*10-2*0.485

=0.058N

D)

the power being prodcued as heat in the ba

P=I2*R

=0.022*16.4

=6.56*10-3W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote