The conducting rod of length 7.83cm , shown in the figure (Figure 1) makes conta
ID: 1266198 • Letter: T
Question
The conducting rod of length 7.83cm , shown in the figure (Figure 1) makes contact with metal rails ca and db. The apparatus is in a uniform magnetic field 0.323T , perpendicular to the plane of the figure. The rod is moving with a velocity 11m/s .
Find the magnitude of the emf induced in the rod when it is moving toward the right.
If the resistance of the circuit abdc is 47.8? , (assumed to be constant), find the current induced in the rod.
What is the magnetic force experienced by the rod?
What is the power being produced as heat in the bar?
Vind = V The conducting rod of length 7.83cm , shown in the figure (Figure 1) makes contact with metal rails ca and db. The apparatus is in a uniform magnetic field 0.323T , perpendicular to the plane of the figure. The rod is moving with a velocity 11m/s . Find the magnitude of the emf induced in the rod when it is moving toward the right. If the resistance of the circuit abdc is 47.8? , (assumed to be constant), find the current induced in the rod. What is the magnetic force experienced by the rod? What is the power being produced as heat in the bar?Explanation / Answer
1)E=Bvlsin?
sinthetha=sin90=1
E=0.323T*11m/s*0.0783
E=0.278V
2)use EMF = IR
EmF/R=I
0.278/47.8ohm=I
5.82 Amp=I
3)F=Blv sin thetha
sin thetha=1
4)F=0.323T*11m/s*0.0783
=0.278N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.