Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Help would be great. Help would be great. 11. The average resistivity of the hum

ID: 1260730 • Letter: H

Question

Help would be great.

Help would be great. 11. The average resistivity of the human body (apart from surface resistance of the skin) is about 4.8 Ohm.m. The conducting path between the hands can be approximated as a cylinder 1.7 m long and 0.10 m in diameter. The skin resistance can be made negligible by soaking the hands in salt water. (a) What is the resistance between the hands if the skin resistance is negligible? Ohm. (b) If skin resistance is negligible, what potential difference between the hands is needed for a lethal shock current of 85 mA? Your result shows that even small potential differences can produce dangerous currents when skin is damp. V (c) What power is dissipated in the body by the current in b? W

Explanation / Answer

Note that

R = (rho) L / A

where rho = resistivity = 4.8 ohm m
L = 1.7 m
A = cross section area of arms = pi r^2 = 0.007854 m^2

Thus,

R = 1039 ohms   [ANSWER]

******************

As

V = IR, I = 85 mA = 85E-3 A,

V = 88.3 V   [ANSWER]

*******************

As

P = IV

Then

P = 7.51 W [ANSWER]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote