A block of mass m=12.0kg is launched with an initial speed of 7.00m/s at the bot
ID: 1261054 • Letter: A
Question
A block of mass m=12.0kg is launched with an initial speed of 7.00m/s at the bottom of an inclined plane of unknown sttepness
For part A and B, suppose the ramp is frictionless
A) what is the total mechanism of the system? show work
B) what maxixum vertical height will the block reach? show work
C) when launched again from the bottom with the same initial speed as earlier, the block rises through a vertical height of 1.50m before stopping. find the work done by friction during the entire ascent. show work
4. A block of mass m = 12.0 kg is launched with an initial speed of 7.00 m/s at the bottom of an inclined plane of Unknown steepness. For parts (a) & (b), suppose the ramp is frictionless. a. (3 pts.) What is the total mechanical energy of the system? Show your work. A block of mass m=12.0kg is launched with an initial speed of 7.00m/s at the bottom of an inclined plane of unknown sttepness For part A and B, suppose the ramp is frictionless A) what is the total mechanism of the system? show work B) what maxixum vertical height will the block reach? show work C) when launched again from the bottom with the same initial speed as earlier, the block rises through a vertical height of 1.50m before stopping. find the work done by friction during the entire ascent. show workExplanation / Answer
a) TE = Initial energy = KE = 0.5*mv^2
TE = 0.5*12*7^2 = 294 J
b) KE = PE
KE = mgh
294 = 12*9.8*h
h = 2.5 m
c) Work done by the friction = KE - PE
W = 294 - 12*9.8*1.5
W = 117.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.