A block of mass m=12kg is released from rest on africtionless incline of angle =
ID: 1741460 • Letter: A
Question
A block of mass m=12kg is released from rest on africtionless incline of angle =30o. Below theblock is a spring that can be compressed 2.0cm by a forcw of270N. The block momentarily stops when it compresses thespring by 5.5cm.What is the speedof the block just as it touches the spring? The solution use the equation: Please explain how length= -.29 A block of mass m=12kg is released from rest on africtionless incline of angle =30o. Below theblock is a spring that can be compressed 2.0cm by a forcw of270N. The block momentarily stops when it compresses thespring by 5.5cm.
What is the speedof the block just as it touches the spring? The solution use the equation: Please explain how length= -.29
Explanation / Answer
Spring constant of the spring K = force /compression = 270 N / 2 cm = 270 N / 0.02 m = 13500 N / m mass of the block m = 12 kg maximum compression A = 5.5 cm = 0.055 m from law of conservation of energy , ( 1/ 2) K A ^ 2 = ( 1/ 2)m v ^ 2 from this the speed of the block just as it touches thespring v = A [ K / m ] = 1.8447 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.