A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 3
ID: 1261768 • Letter: A
Question
A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 325N/m and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below (Figure 1) .) Suddenly it is struck by a 3.00kg stone traveling horizontally at 8.00m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00m/s horizontally to the left.
Part A
Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)
A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 325N/m and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below (Figure 1) .) Suddenly it is struck by a 3.00kg stone traveling horizontally at 8.00m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00m/s horizontally to the left. Part A Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)Explanation / Answer
First apply the law of conservation of momentum to the collision:
The momentum before collision = 3*8=24 kg-m/s.
This equals the momentum after collision:
-3*2+15*v=24, where v=speed of block right after collision. Thus:
v=(24+6)/15=2 m/s.
Next apply the law of conservation of energy to the compression of the spring:
K.E. of block (initial energy)= P.E. of spring (final energy)
or 1/2 M v^2 = 1/2 k x^2
1/2 * 15 * 2^2 = 1/2 600 * x^2
30= 300 x^2 or x^2= 30/300 Hence x=0.31 m=31 cm.
Note that you can't apply the law of conservation of energy to a collision unless you know that the collision is elastic.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.