A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 3
ID: 1912235 • Letter: A
Question
A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 350 N/m and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below (Figure 1) .) Suddenly it is struck by a 3.00kg stone traveling horizontally at 8.00m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00m/s horizontally to the left. Part A Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)
Explanation / Answer
k =350 N/m 3(8-(-2)) = 15v v = 2 m/s .5*15*2^2 = .5*350*x^2 x = 0.414 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.