A block of wood has dimensions 10.20 cm by 10.15 cm by 2.45 cm. What is the volu
ID: 1261806 • Letter: A
Question
A block of wood has dimensions 10.20 cm by 10.15 cm by 2.45 cm. What is the volume of this block in units of cubic centimeters? (By all means, use your calculator.) Now, if the mass of the blocks is 175.29, find the density. Density=0.689 Assume that the accepted value is 0.665 g/cc. Determine the percent deviation of your result from the expected value. ( cm^3= cc) Percent Deviation: Note: Percent Deviation is the difference between your value and 100 then divided by the eepeet.-4 the accepted value times In this course we shall report percent deviations to at most two significant figures.Explanation / Answer
A)
volume of wooden block
V=lBh
=10.2*10.15*2.45*10-6
=253.64*10-6m3
density=mass/volume
=175.2*10-3/253.64*10-6
=690.74kg/m3
accepted value=665kg/m3
percentage deviation=(690.7-665)/665
=0.038*100
=3.8%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.