A block of weight w = 25.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes
ID: 1428151 • Letter: A
Question
A block of weight w = 25.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle = 34.0 with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 14.0 N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.
Part A
The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L = 4.70 m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.
Part B
What is Wg, the work done on the block by the force of gravity w as the block moves a distance L = 4.70 m up the incline?
Part C
What is WF, the work done on the block by the applied force F as the block moves a distance L = 4.70 m up the incline?
Part D
What is WN, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 4.70 m up the inclined plane?
Explanation / Answer
Here,
W = 25N
theta = 34 degree
F = 14 N
part A)
let the net work done
as the speed is constant
Using work energy theorum
total work done by all forces = change in kinetic energy
total work done by all forces = 0 J
the total work done by all forces is 0 J
part B)
work done by gravity
Wg = -W * L * sin(theta)
Wg = - 25 * 4.70 * sin(34)
Wg = -65.7 J
the work done by the gravity is -65.7 J
part C)
work done by the frictional force = -F * d
work done by the frictional force = -14 * 4.70 J
work done by the frictional force = -65.7 J
part D)
as the normal force is always perpendicular to the direction of motion
Work done by normal force = N * d * sin(90)
Work done by normal force = 0 J
the Work done by normal force is 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.