A block of mass mb = 1.23 kg slides to the right at a speed of 2.99 m/s on a fri
ID: 2187435 • Letter: A
Question
A block of mass mb = 1.23 kg slides to the right at a speed of 2.99 m/s on a frictionless horizontal surface, as shown in the figure. It "collides" with a wedge of mass m w, which moves to the left at a speed of 1.11 m/s. The wedge is shaped so that the block slides seamlessly up the Teflon (frictionless!) surface, as the two come together. Relative to the horizontal surface, block and wedge are moving with a common velocity v b+w at the instant the block stops sliding up the wedge. If the block's center of mass rises by a distance h = 0.355 m, what is the mass of the wedge? Tries 3/99 Previous Tries What is y b+w? Tries 1/99 Previous TriesExplanation / Answer
conservation of linear momentum M *1.11-1.23*2.99 =(M+1.23)*V energy conservation 0.5*1.23*2.99*2.99 + 0.5M*1.11*1.11 = 0.5(M+1.23)V^2 + 1.23*9.82*0.355 M=0.87kg V=- 1.28m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.