A block of mass mb = 1.67 kg slides to the right at a speed of 2.69 m/s on a fri
ID: 2152605 • Letter: A
Question
A block of mass mb = 1.67 kg slides to the right at a speed of 2.69 m/s on a frictionless horizontal surface, as shown in the figure. It "collides" with a wedge of mass mw, which moves to the left at a speed of 1.11 m/s. The wedge is shaped so that the block slides seamlessly up the Teflon (frictionless!) surface, as the two come together. Relative to the horizontal surface, block and wedge are moving with a common velocity vb+w at the instant the block stops sliding up the wedge.
a) If the block's center of mass rises by a distance h = 0.371 m, what is the mass of the wedge?
b) What is vb+w?
Explanation / Answer
1/2 *m1*Vb2+m1*g*h=1/2*m2*Vw2+1/2 (m1+m2)*(v1+v2)2 hope that it helps.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.