The current in a conductor varies in time as shown in the figure below. (a) How
ID: 1261895 • Letter: T
Question
The current in a conductor varies in time as shown in the figure below.
(a) How many coulombs of charge pass through a cross section of the conductor in the interval from t = 0 to t = 10.0 s?
C
(b) What constant current would transport the same total charge during the 10.0-s interval as does the actual current?
A
Explanation / Answer
Charge is the integral of current.
for the first 4 seconds, that is 20 amps, which is 20 C/s x 4s = 80C
for 4-6 sec, we can average the current as it is a straight line, so
charge is 40 C/s x 2s = 80C
for 6-8s, that is 120C
for the last 2 second, same as the 4-6 80
so we total 80 + 80 + 120 + 80= 360 C
b) I = Q/t = 360/10 amps=36A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.