Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two small metallic spheres, each of mass m = 0.210 g, are suspended as pendulums

ID: 1262108 • Letter: T

Question

Two small metallic spheres, each of mass m = 0.210 g, are suspended as pendulums by light strings of length L as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge of 6.8 nC, and they come to equilibrium when each string is at an angle of ? = 4.85

Two small metallic spheres, each of mass m = 0.210 g, are suspended as pendulums by light strings of length L as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge of 6.8 nC, and they come to equilibrium when each string is at an angle of ? = 4.85 degree with the vertical. How long are the strings?

Explanation / Answer

given,

mass of sphere = 0.000210 kg

charge on sphere = 6.8 * 10^-9 C

angle which strings make with vertical = 4.85 deg

we can decompose it into two components - vertical and horizontal.
let's call vertical component Fy and horizontal Fx then magnitude of tension is
|T|=sqrt(Fx^2+Fy^2)
or we can write tension in vector form:
T=i*Fx+j*Fy

using free body diagram we can see that only other vertical force acting on mass is weight due to gravity:
W=m*a

where a= - 9.8m/s^2

since we have equilibrium (mass is stationary, does not change position) Fy and W are in balance (equal magnitude, opposite directions).
therefore we know that it must be
Fy=0.00021kg*9.8m/s^2
Fy=0.002058N

using angle of the string we can write
Fy=T*cos(4.85deg)
Fx=T*sin(4.85deg)
if we divide the two equations we get
Fx/Fy=(T/T)*tan(4.85deg)
but T/T=1 so we get
Fx=Fy * tan(4.85deg)
Fx=0.00017462382 N

this is force pulling mass away from other mass due electrostatic charge.
it is equal to Coulomb's force:

F=k*q1*q2/r^2
where
F=Fx
k=9000000000
q = 6.8 * 10^-9 C
r= distance between charges.

now we solve in terms of r
F=k*q^2/r^2
r = sqrt(k*q^2/F)
r = sqrt(9000000000* (6.8 *10^-9)^2 / 0.00017462382 )
r = 0.488 m

Since,

sin(4.85deg) = (r/2)/L

L = (r/2)/sin(4.85deg)

L = 0.244 / sin(4.85 degree)
L = 2.886 m

length of the string = 2.886 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote