Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two small charges with a mass of 1.0 g each are connected by a 2.0 cm long insul

ID: 2117037 • Letter: T

Question

Two small charges with a mass of 1.0 g each are connected by a 2.0 cm long insulating rod of negligible mass. Each ball has the same magnitude of charge of 10nC, but with opposite signs. The rod is held in a 1.0x10^4 N/C uniform electric field at the angle of 30 degrees, then released to rotate around its center of mass. a. What is the dipole moment of the rod? b. Calculate the magnitude of the torque exerted on the rod by the electric field. c. Obtain the moment of intertia around the center of mass. d. What is the initial angular acceleration when the rod is released?

Explanation / Answer

a)dipole moment=q*d

=2*10^-3*10*10^-9

=2*10^-11 dB

b)torque=Eq.x

=10^4*10^-9*10*0.01

=10^-6 Nm

c)moment of inertia=2*mx^2

=2*1*10^-3*(0.01)^2

=2*10^-7 kgm^2

d)alpha=T/I

=5 rad/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote