What is the current induced in the rod? What is the magnitude of the force is re
ID: 1262234 • Letter: W
Question
What is the current induced in the rod?
What is the magnitude of the force is required to keep the rod moving at a constant speed?
And what is the direction of this force? a. to the right b. to the left
The figure shows a 25cm -long metal rod pulled along two frictionless, conducting rails at a constant speed of 3.9m/s . The rails have negligible resistance, but the rod has a resistance of 0.55? What is the current induced in the rod? What is the magnitude of the force is required to keep the rod moving at a constant speed? And what is the direction of this force? a. to the right b. to the leftExplanation / Answer
Given:
Length of the metal rod = L = 25 cm = 0.25 m
Metal rod pulled across the conducting rails with
constant speed = v = 3.9 m/s
Resistence of the rod = R = 0.55 ?
Magnetic field applied = B = 1.4 T
Part: A )
It is known by the formula for induced e.m.f in the
rod is
induced e.m.f is ( e) = B L v
= (1.4)(0.25)(3.9)
= 1.365 volts
thus, induced current in the loop is
Iinduced = einduced / R = (1.365)/ (0.55)
Iinduced = 2.482 A
Part: B )
The amont of force needed to moving the rod at a constant speed
is : F = B Iinduced L = (1.4)*2.482*(0.25)
F = 0.8687 N
Part: C )
Direction of this force is LEFT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.