What is the current in the that period? Assume the gold ions carry one unit of p
ID: 1531872 • Letter: W
Question
What is the current in the that period? Assume the gold ions carry one unit of positive charge. A 200-km-long high-voltage transmission line 2.0 cm in diameter carries a steady current of 1 000 A. If the conductor is copper with a free charge density of 8.5 times 10^28 electrons per cubic meter, how many years does it take one electron to travel the full length of the cable? An aluminum wire having a cross-sectional area of 4.00 times 10^-6 m^2 carries a current of 5.00 A. The density of aluminum is 2.70 g/cm^3. Assume each aluminum supplies one conduction electron per atom. Find the drift speed of the electrons in the wire. An iron wire has a cross-sectional area of 5.00 timesExplanation / Answer
drift speed of electron v = I/(n*eA)
I = current flowing in wire
n = free charge density = 8.5*10^28
A = area of cross section = pi*D^2/4
D = diameter = 2 cm = 0.02 m
e = charge of electron
v = 1/(8.5*10^28*1.6*10^-19*pi*0.02^2/4)
v = 2.34*10^-7 m/s
time taken = L/v = 200*10^3/(2.34*10^-7) = 854700854700.85474 s
1 year = 365 days = 365*24 hr = 365*24*60*60 s
t = 854700854700.85474/(365*24*60*60 )
t = 27102.4 years <<<<=======answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.