Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I 1 = 6.30
ID: 1262377 • Letter: T
Question
Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I1 = 6.30 A and I2 = 2.90 A in opposite directions as in the figure below.
(a) If r1 = 12.0 cm and r2 = 8.50 cm, what is the magnitude of the net magnetic field at the center of the two loops? (answer in Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I1 = 6.30 A and I2 = 2.90 A in opposite directions as in the figure below. (Answer in
Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I1 = 6.30 A and I2 = 2.90 A in opposite directions as in the figure below. (c) Let r1 remain fixed at 12.0 cm and let r2 be a variable. Determine the value of r2 such that the net field at the center of the loop is zero. (Answer in cm) r2 = ______cm (a) If r1 = 12.0 cm and r2 = 8.50 cm, what is the magnitude of the net magnetic field at the center of the two loops? (answer in Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I1 = 6.30 A and I2 = 2.90 A in opposite directions as in the figure below. (Answer in µT)Explanation / Answer
a)
The magnitude of the net magnetic field at the center of the two loops is given by
B =uoni1/2r1 -uoni2/r2
Here the number of turns are the same which isn=1
B =uon/2[i1/r1-i2/r2] =(4*3.14*10-7*1/2)[6.30/12 -2.90/8.50] =(4*3.14*10-7*1/2)[0.525 -0.341]=1.15*10-7T =0.115uT
b)
The magnitude of the net magnetic field at the center of the two loops is given by
B =uoni1/2r1 -uoni2/r2
0=(4*3.14*10-7*1/2)[6.30/12 -2.90/r2]
Now by solving we get r2 =18.212/3.297 =5.52cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.