To practice Problem-Solving Strategy 25.1 Electromagnetic induction. A loop of w
ID: 1262383 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 25.1 Electromagnetic induction.
A loop of wire of radius a = 50.mm has an electrical resistance R = 0.031? . The loop is initially inside a uniform magnetic field of magnitude B0 = 1.5Tparallel to the loop's axis. The magnetic field is then reduced slowly at a constant rate, which induces a current I = 0.20A in the loop. How long does it take for the magnitude of the uniform magnetic field to drop from 1.5T to zero?
Solve
Use the mathematical representation of Faraday's law to help solve this problem.
Part C
Find the time ?t it takes the magnetic field to drop to zero.
Express your answer in seconds using two significant figures.
Explanation / Answer
Here ,
inital magnetic field Bi = 1.5 T
final magnetic field , Bf = 0 T
R = 0.031 ohm
Using faraday law ,
Iin = change in flux/(time *R )
0.20 = (1.5 - 0) * 3.141 * (0.050^2/(0.031 * t)
t = 1.9 sec
the time taken to drop the magnetic field is 1.9 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.