To practice Problem-Solving Strategy 24.2 Image formation by a thin lens. An obj
ID: 1500395 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 24.2 Image formation by a thin lens. An object is placed 27.5 cm to the left of a converging lens with focal length 11.0 cm . If the image has a height of magnitude 2.00 cm , what is the height ho of the object?
Part A: Draw a ray diagram that illustrates the situation described in the problem. The object and two principal rays have been provided for you. In addition, the focal point F of the lens is labeled. Draw the refracted rays and the image. Note that this drawing will not be to scale and is just a sketch of the situation.
mentProblemID-61984756 Sig a Thin Lens reset 2 vector sum k delete elements!attributes vector sum delete element l attributes add elementv bject Rayl Hints MY Answers Give Up Incorrect: Try AgainExplanation / Answer
1/u + 1/v = 1/f
u = 27.5 cm
f = 11 cm
v = 18.33 cm
m = -v/u = hi/ho
-18.33/27.5 = 2/ho
ho = 3 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.