Two forces, of magnitudes F 1 = 90.0N and F 2 = 40.0N, act in opposite direction
ID: 1262659 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 90.0N and F2 = 40.0N, act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1)Initially, the center of the block is at position xi = -2.00cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 6.00cm .
Part A
Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 90.0N as the block moves from xi = -2.00cmto xf = 6.00cm .
Express your answer numerically, in joules.
Part B
Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 40.0N as the block moves from xi = -2.00cm to xf = 6.00cm .
Express your answer numerically, in joules.
Part C
What is the net work Wnet done on the block by the two forces?
Express your answer numerically, in joules.
Part D
Determine the changeKf?Ki in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -2.00cm to xf = 6.00cm .
Express your answer numerically, in joules.
Two forces, of magnitudes F1 = 90.0N and F2 = 40.0N, act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1)Initially, the center of the block is at position xi = -2.00cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 6.00cm . Part D Determine the change Kf - Ki in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -2.00cm to xf = 6.00cm. Express your answer numerically, in joules. Part A Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 90.0N as the block moves from xi = -2.00cmto xf = 6.00cm . Express your answer numerically, in joules. Part B Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 40.0N as the block moves from xi = -2.00cm to xf = 6.00cm . Express your answer numerically, in joules. Part C What is the net work Wnet done on the block by the two forces? Express your answer numerically, in joules. Part D Determine the changeKf?Ki in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -2.00cm to xf = 6.00cm . Express your answer numerically, in joules. When Push Comes to Shove Two forces, of magnitudes F1 = 90.0N and F2 = 40.0N . act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the fIgure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -2.00 cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, Xf = 6.00Cm. Part B Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 40.ON as the block moves from Xi = -2.00cm to xf = 6.00cm. Express your answer numerically, in joules. Part C What is the net work Wnet done on the block by the two forces? Express your answer numerically, in joules.Explanation / Answer
a) work done by force F1=(90)(0.06-(0.02))=90(0.08)=7.2 J
b)work done by force F2=-(40)(0.06-(0.02))=40(0.08)= -3.2 J(as acting against the motion)
c)net work done=(90-40)(0.06-(-0.02))=50(0.08)=4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.