Two forces of magnitudes F1=60.00N and F2=45.0N act in opposite directions on a
ID: 2251708 • Letter: T
Question
Two forces of magnitudes F1=60.00N and F2=45.0N act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface. Initially the center of the bock is at position x1=-1.00cm. at some later time, the block has moved to the right and its center is at a new position, xf=6.00cm
Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 60.0N as the block moves from xi = -1.00cm to xf = 6.00cm .
Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 45.0N as the block moves from xi = -1.00cm to xf = 6.00cm .
What is the net work Wnet done on the block by the two forces?
Determine the changeKf?Ki in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -1.00cm to xf = 6.00cm .
Explanation / Answer
a) work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 60.0N =
=60*(6-(-1))*10^-2
= 4.2 J
b) work W2 done by the force of magnitude F2 = 45.0N
= 45*(-7)*`10^-2
= -3.15 J
c)net work Wnet done on the block by the two forces = 4.20-3.15 = 1.05 J
d) changeKf?Ki in the kinetic energy of the block =net work Wnet done on the block by the two forces
= 1.05 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.