Two flat surfaces are exposed to a uniform, horizontal magneticfield of magnitud
ID: 1668920 • Letter: T
Question
Two flat surfaces are exposed to a uniform, horizontal magneticfield of magnitude 0.55 T. The first surface is tilted at an angleof 16° from the horizontal, and a net magnetic flux of 5.7 x10-4 Wb passes through it. The same net magneticflux passes through the secondsurface. (a) Determine the area of thefirst surface. (b)Find the smallest possiblevalue of the area of the second surface.(a) Number 0.0037 Units m^2
(b) Number Units m^2
I need helpwith second part. Thanks for help.
(a) Number 0.0037 Units m^2
(b) Number Units m^2
I need helpwith second part. Thanks for help.
Explanation / Answer
Magnetic field B = 0.55 T
Angle = 16 degrees
Magnetic flux = 5.7 * 10 ^ -4 Wb
We know flux = BA cos ( 90- angle )
From this Area A =flux / B cos ( 90 – 16 )
= 3.7598 * 10 ^ -3 m ^ 2
(b). Smallest possible area A ‘ = flux / B
= 1.036 * 10 ^ -3 m ^ 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.