Tarzan, who weighs 581 N, swings from a cliff at the end of a convenient vine th
ID: 1262675 • Letter: T
Question
Tarzan, who weighs 581 N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 23 m long (see the figure). From the top of the cliff to the bottom of the swing, he descends by 6.5 m. The vine will break if the force on it exceeds 1130 N. What would the greatest force on the vine be during the swing?
Tarzan, who weighs 581 N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 23 m long (see the figure). From the top of the cliff to the bottom of the swing, he descends by 6.5 m. The vine will break if the force on it exceeds 1130 N. What would the greatest force on the vine be during the swing?Explanation / Answer
There are 2 forces on the vine:
Weight:581 N
Centrifugal Force:
Fc = M * (V^2/r)
We can get V from his KE
KE = o.5 MV^2
PE = KE
MGH = 0.5MV^2 (M cancels)
GH = 0.5V^2
9.8 m/s * 6.5 m = 0.5 V^2
V^2 = 127.4
We can stop there
F = MA
581 = M*9.8
M = 59.28 kg
Fc = M * V^2/r
Fc = 59.28 * 127.4 / 23m
Fc = 328.39
Ft = 328.39 + 581 = 909.39 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.