Tarzan, who weighs 618 N , swings from a cliff at the end of a convenient vine t
ID: 2139717 • Letter: T
Question
Tarzan, who weighs 618 N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 20.0 m long (see the figure). From the top of the cliff to the bottom of the swing, he descends by 3.2 m. If the vine doesn't break, what is the maximum of the tension in the vine?
8.16
Explanation / Answer
w = 618 N, L = 20.0 m, h = 3.2 m, find the tension T
mgh = mv2/2
at the lowest point:
T - mg = mv2/L = 2mgh/L
?T = mg(1 + 2h/L) = w(1 + 2h/L) =815.76= 8.16*10^2
so the vine will break. since 816 > 803.7
---> the total tension in the vine is
T = Fc + Fgr
T = mg(cos(a) + (6.4 - 40(1 - cos(a))/20)
803.7 = 618(cos(a) + (6.4 - 40(1 - cos(a))/20)
solve for a and u will get the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.