A converging lens ( f 1 = 24.0 cm) is located 56.0 cm to the left of a diverging
ID: 1263246 • Letter: A
Question
A converging lens (f1 = 24.0 cm) is located 56.0 cm to the left of a diverging lens (f2 = -28.0 cm). An object is placed to the left of the converging lens, and the final image produced by the two-lens combination lies19.5 cm to the left of the diverging lens. How far is the object from the converging lens? A converging lens (f1 = 24.0 cm) is located 56.0 cm to the left of a diverging lens (f2 = -28.0 cm). An object is placed to the left of the converging lens, and the final image produced by the two-lens combination lies19.5 cm to the left of the diverging lens. How far is the object from the converging lens?Explanation / Answer
Note that
1/f = 1/do + 1/di
where
f = focal length = 24 cm
do = object distance = 56 cm
di = image distance
Thus, solving for di,
di = 42 cm
If x = the distance between the lenses, then this will be x - 42 away from the diverging lens.
Thus, for the second lens,
1/-28 cm = 1/19.5 cm + 1/(x - 42)
Solving for x,
x = 30.5 cm [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.