A converging lens ( f 1 = 24.0 cm) is located56.0 cm to the left of a diverging
ID: 1676073 • Letter: A
Question
A converging lens (f1 = 24.0 cm) is located56.0 cm to the left of a diverging lens (f2 =28.0 cm). An object is placed to the left of the converginglens, and the final image produced by the two-lens combination lies19.4 cm to the left of the diverging lens.How far is the object from the converging lens? do1 = Thanks!!!!!!!!!!!! do1 = Thanks!!!!!!!!!!!! do1 =Explanation / Answer
with respect to the diverging lens v=-19.4cm f=-28cm so u=? using the equation 1/v-1/u=1/f -1/u=1/-f -1/-v=-1/28+1/19.4=>u=-63.16cm with respect to the converging lens v=63.16cm f=24cm so u=? using the equation 1/v-1/u=1/f -1/u=1/f -1/v=1/24-1/63.16=>u=-38.70cm hence the object is at 38.70cm frm the converging lens.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.