A small block on a frictionless horizontal surface has a mass of 2.50 A small bl
ID: 1263845 • Letter: A
Question
A small block on a frictionless horizontal surface has a mass of 2.50
A small block on a frictionless horizontal surface has a mass of 2.5010^2kg . It is attached to a massless cord passing through a hole in the surface. (See the figure below (Figure 1) .) The block is originally revolving at a distance of 0.270m from the hole with an angular speed of 2.00rad/s . The cord is then pulled from below, shortening the radius of the circle in which the block revolves to 0.200m . You may treat the block as a particle. Is angular momentum conserved? What is the new angular speed? Find the change in kinetic energy of the block. How much work was done in pulling the cord?Explanation / Answer
m = 2.5*10^-2 kg
Initial radius of circualar motion, R = 0.27 m
Initial angular speed, Wi = 2 rad/s
final radius of circle, r = 0.2 m
Let Angular speed of mass after radius is reduced to 0.2, = Wf
Initial angular momentum, Mi = (m*R^2)*Wi
Final engular momentum, Mf = (m*r^2)*Wf
Now, by conservation of angular momentum,
Mi = Mf
a) Yes angular momentum is conserved
So, (m*R^2)*Wi = (m*r^2)*Wf
So, Wf = (R^2/r^2)*Wi = (0.27^2/0.2^2)*2 = 3.65 rad/s <------------answer(new angular speed)
c)
Change in Kinetic energy = 0.5*(mr^2)*Wf^2 - 0.5*(mR^2)*Wi^2
= 0.5*2.5*10^-2*((3.65*0.2)^2 - (2*0.27)^2) = 3.02*10^-3 J <-------answer
d)
Work done in pulling the cord = 3.02*10^-3 J <------- same as change in Kineitc energy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.