A small block of mass m = 1.30 kg slides, without friction, along the loop-the-l
ID: 1282107 • Letter: A
Question
A small block of mass m = 1.30 kg slides, without friction, along the loop-the-loop track shown. The block starts from the point P a distance h = 54.0 m above the bottom of the loop of radius R = 18.0 m. What is the kinetic energy of the mass at the point A on the loop? What is the downward acceleration of the mass at the point A of the loop? What is the minimum height h for which the block will reach point A on the loop without leaving the track?
A small block of mass m = 1.30 kg slides, without friction, along the loop-the-loop track shown. The block starts from the point P a distance h = 54.0 m above the bottom of the loop of radius R = 18.0 m. What is the kinetic energy of the mass at the point A on the loop? What is the downward acceleration of the mass at the point A of the loop? What is the minimum height h for which the block will reach point A on the loop without leaving the track?Explanation / Answer
Minimum height will be 54.0 meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.