A particle of charge 22 A particle of charge 22 MuC and mass 1.2 multiply.gif 10
ID: 1263970 • Letter: A
Question
A particle of charge 22
A particle of charge 22 MuC and mass 1.2 multiply.gif 10-15 kg moves at a speed of 1925 m/s, and its velocity vector lies in the x-y plane. There is a magnetic field of magnitude 0.82 T along the +z direction. The magnetic force on the particle causes the particle to move in a circle that lies in the x-yplane. (a) Find the radius of this circle. ? m (b) Find the period of the motion. ? s (c) If the particle is moving parallel to +y at t = 0, is the circular motion clockwise or is it counterclockwise as viewed from along the +zaxis? (choose one) clockwise or counterclockwiseExplanation / Answer
Given,
magnetic field = 0.82 T
speed of the particle = 1925 m/s
mass of the particle = 1.2 * 10^-15 kg
charge of the particle = 22 * 10^-6 C
radius = mass * velocity / charge * magnetic field
radius = 1.2 * 10^-15 * 1925 / 22 * 10^-6 * 0.82
radius = 1.28 * 10^-7 m
period of motion = 2 * pi * r / v
period of motion = 2 * pi * 1.28 * 10^-7 / 1925
period of motion = 4.177 * 10^-10 sec
If the particle is moving parallel to +y at t = 0, is the circular motion clockwise as viewed from along the +zaxis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.