A particle of charge 25 A particle of charge 25 mu C and mass 1.6 Times 10-15 kg
ID: 2136551 • Letter: A
Question
A particle of charge 25
A particle of charge 25 mu C and mass 1.6 Times 10-15 kg moves at a speed of 1830 m/s, and its velocity vector lies in the x-y plane. There is a magnetic field of magnitude 0.91 T along the +z direction. The magnetic force on the particle causes the particle to move in a circle that lies in the x-y plane. Find the radius of this circle. Find the period of the motion. If the particle is moving parallel to +y at t = 0, is the circular motion clockwise or is it counterclockwise as viewed from along the +z axis?Explanation / Answer
a)
r=mV/qB =(1.6*10^-15)*1830/(25*10^-6)(0.91)
r=1.29*10^-7 m
b)
T =2pir/V =2pi*1.29*10^-7/1830
T=4.42*10^-10 s
c)
clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.