A 49 dB sound wave strikes an eardrum whose area is 4.0 ? 10 -5 m 2 . (a) How mu
ID: 1264023 • Letter: A
Question
A 49 dB sound wave strikes an eardrum whose area is 4.0 ? 10-5 m2. (a) How much energy is absorbed by the eardrum per second?W
(b) At this rate, how long would it take your eardrum to receive a total energy of 1.0 J?
years A 49 dB sound wave strikes an eardrum whose area is 4.0 ? 10-5 m2. (a) How much energy is absorbed by the eardrum per second?
W
(b) At this rate, how long would it take your eardrum to receive a total energy of 1.0 J?
years (a) How much energy is absorbed by the eardrum per second?
W
(b) At this rate, how long would it take your eardrum to receive a total energy of 1.0 J?
years
Explanation / Answer
First convert 49dB to intensity so,
Beta = 10db*log(I/10^-12)
So I = 10^(49/10)*10^-12 = 7.94x10^-8 W/m^2
So the energy = I*A
energy = 7.94 * 10^-8 * 4 * 10^-5
energy = 3.176 * 10^-12 W or 3.176 * 10^-12 J per second
The time to receive 1J T= 1/3.176 * 10^-12
T = 3.148 * 10^11 s
T = 3.148 * 10^11 / (365*24*86400)
T = 415.92 yrs
time it would take your eardrum to receive a total energy of 1.0 J = 415.92 yrs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.