A long wire carrying 6.50A of current makes two bends, as shown in the figure (F
ID: 1264548 • Letter: A
Question
A long wire carrying 6.50A of current makes two bends, as shown in the figure (Figure 1) . The bent part of the wire passes through a uniform 0.280Tmagnetic field directed as shown in the figure and confined to a limited region of space.
Part A.
Find the magnitude of the force that the magnetic field exerts on the wire.
So I ended up having to request the answer for this problem on mastering physics. Can someone please explain and show the work for this problem!? I don't understand at all and can't figure it out still. Thanks
A: F= 1.96N
A long wire carrying 6.50A of current makes two bends, as shown in the figure (Figure 1) . The bent part of the wire passes through a uniform 0.280Tmagnetic field directed as shown in the figure and confined to a limited region of space. Part A. Find the magnitude of the force that the magnetic field exerts on the wire. So I ended up having to request the answer for this problem on mastering physics. Can someone please explain and show the work for this problem!? I don't understand at all and can't figure it out still. Thanks A: F= 1.96NExplanation / Answer
Alength L = 100 cm = 1.0 m passees through the B fieldtowards the right,
Force experieinced,
F1 = B. I.L.sin? = 0.28x6.5x1.0x1 = 1.82 N downwards.
Force experienced by the 0.40 m segment,
F2 = B. I.L.sin? =0.28x6.5x0.40x1 = 0.728 N towards the right
Resultant force, F = ?(F12 +F22) =?(1.822 +0.7282) = 1.96 N
Direction:
Tan ? = F1 / F2 =2.5
? = 68.2o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.