A long wire carrying I = 6.75A of current makes two bends, as shown in the figur
ID: 1267844 • Letter: A
Question
A long wire carrying I = 6.75A of current makes two bends, as shown in the figure (Figure 1) . The bent part of the wire passes through a uniform 0.270T magnetic field directed as shown in the figure and confined to a limited region of space.
A) Find the magnitude of the force that the magnetic field exerts on the wire.
F= ________ N
B) Find the direction of the force that the magnetic field exerts on the wire. Give your answer as a clockwise angle from the left-hand straight segment.
? = _______ degrees
Explanation / Answer
There are two segments that are horizontal. The diagonal portion has a horizontal length found by the tangent function
tan(30) = 40/x
x = 69.3 cm
Since the total width is 1 m, the two horizontal pieces have a length of 1 - .693 = .307 m
Apply F = BIL
F = (.27)(6.75)(.307) = .559 N directed upwards (North)
For the diagonal portion, its length is found using the sin function
sin (30) = 40/x
x = 80 cm
Apply F = BIL
F = (.27)(6.75)(.8) = 1.458 directed at 60 degrees North of West
We need the North and West components
F(North) = 1.458(sin 60) = 1.262 N
F(West) = 1.458(cos 60) = 0.729 N
The net north = 1.262 + 0.559 = 1.821 N
The net west = 0.729 N
Now we can find the total using the pythagorean theorem
Net = sqrt[(1.821)^2 + (0.729)^2]
Net = 1.961 N
The direction is found using the tangent function
tan (angle) = 1.821/0.729
angle = 68.18 degrees North of West
In summary, the force is 1.961 N 68.2 degrees clockwise from the left straight segment.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.